Jak wybrać hosting dla firmowej strony internetowej?

Jak wybrać hosting dla firmowej strony internetowej?

Wybór firmy hostingowej jest jednym z najważniejszych kroków w budowaniu i utrzymaniu strony internetowej dla twojej małej firmy.

Zdecydowanie na korzystanie z usług hostingowych jest jednym z najważniejszych kroków do stworzenia wizerunku swojej firmy w Internecie. Dobrze dobrane usługi hostingowe zapewnią stabilną i szybką pracę strony, będą miały wpływ na jej wygląd i funkcjonalność, a także na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.

Dlatego właśnie wybór odpowiedniego hostingu dla twojej małej firmy jest niezwykle istotny. W tej sekcji omówimy dlaczego wybór firmy hostingowej jest tak ważny i jakie korzyści możesz uzyskać dzięki odpowiedniemu wyborowi.

Dlaczego wybór firmy hostingowej jest ważny

  1. Stabilność i szybkość strony - Twoja strona musi być dostępna dla klientów przez całą dobę. Powinna też ładować się w szybkim tempie, bez opóźnień. Dobra firma hostingowa zapewni stabilne i szybkie działanie twojej strony, co ma wpływ na dobre pierwsze wrażenie jakie zrobisz na użytkownikach.
  2. Bezpieczeństwo - Twoja strona internetowa zawiera ważne informacje o twojej firmie oraz klientach. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybór firmy hostingowej, którą wybierzesz, zapewniała odpowiednie środki bezpieczeństwa, takie jak zabezpieczenia przed atakami oraz regularne aktualizacje oprogramowania.
  3. Wsparcie techniczne - W przypadku problemów związanych z hostingiem, potrzebujesz szybkiego i skutecznego wsparcia technicznego. Wybierz firmę hostingową, która zapewnia nie tylko dostępność 24/7, ale także fachowe wsparcie techniczne, które pomoże Ci szybko rozwiązać wszelkie problemy związane z hostingiem.

Podsumowując, wybór odpowiedniej firmy hostingowej dla twojej małej firmy może mieć duży wpływ na funkcjonowanie twojej strony internetowej i sukces twojego biznesu. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje wymagania i potrzeby, a następnie wybrać firmę hostingową, która najlepiej spełnia Twoje wymagania.

Zmiana firmy hostingowej

Wiele osób decydując się na hosting dla swojej strony, wybiera popularne dostawców, takie jak np. Nazwa.pl czy Home.pl, kuszone niskimi cenami na początku. Jednak po upływie okresu promocyjnego ceny gwałtownie rosną, a dodatkowe usługi są doliczane bez uzasadnienia.

W jednym z przypadków mój klient zapłacił za hosting w jednej z tych firm ponad 10 razy więcej niż w pierwszym roku.
Dlaczego tak się dzieje? Firmy te zarabiają na usługach dodatkowych, często zbędnych, a ceny domen i serwerów po okresie promocyjnym gwałtownie rosną. W takiej sytuacji warto poszukać bardziej uczciwej firmy hostingowej, która oferuje lepsze warunki i unika naciągania klientów na zbędne koszty.

Warto pamiętać, że zmiana hostingowej firmy wcale nie jest trudna czy skomplikowana. Dobre firmy oferują bezpłatną usługę przenoszenia strony oraz skrzynek e-mail. Wystarczy założyć konto w nowej firmie, przekazać dostęp do poprzedniego serwera i domeny, a nowy dostawca zajmie się resztą. W ten sposób unikniemy zbędnych kosztów i otrzymamy lepszy hosting dla naszej strony.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze hostingu

Przy wyborze firmy hostingowej dla Twojej firmy, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka czynników. W szczególności, jeśli decydujesz się na hosting współdzielony, istnieją pewne czynniki, które należy przeanalizować, aby wybrać ofertę, która najlepiej spełnia Twoje wymagania.

W tej sekcji omówię te czynniki i podpowiem, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru hostingu współdzielonego dla Twojej małej firmy.

Koszt hostingu

Jeśli planujesz stworzenie niewielkiej strony firmowej, która nie będzie generować dużej ilości zdjęć, ani przechowywać milionów użytkowników, a będzie zawierać podstawowe elementy takie jak formularz kontaktowy, ofertę lub prosty blog, to powinieneś wybrać podstawowy pakiet hostingowy.

Za kilkaset złotych z łatwością założysz wystarczającą ilość skrzynek pocztowych, a przy tym otrzymasz wbudowany darmowy certyfikat SSL, co jest ważne dla bezpieczeństwa Twojej strony.

Certyfikat SSL strony internetowej

Koniecznie sprawdź, czy wybrana przez Ciebie firma hostingowa oferuje darmowy certyfikat Let's Encrypt. Nie daj się oszukać przez firmy, które próbują wcisnąć drogi certyfikat SSL za dodatkowe 200 zł miesięcznie, kiedy w większości przypadków wystarczy bezpłatny certyfikat Let's Encrypt.

Ten certyfikat pozwala na szyfrowanie połączenia między Twoją stroną a przeglądarką osoby odwiedzającej ją. To zwiększa bezpieczeństwo podczas przesyłania formularzy czy dokonywania płatności online. Nie ryzykuj i upewnij się, że wybrana przez Ciebie firma hostingowa oferuje darmowy certyfikat Let's Encrypt.

Wsparcie dla klientów firmy hostingowej

Nie będę się tutaj rozpisywał. Dobra firma hostingowa jest responsywna i oferuje wsparcie 24/7 w wypadku awarii a na co dzień oferuje infolinię, lub chociaż czat z konsultantem w godzinach pracy. W większości przypadków wystarcza zapytanie email. Dobrą firmę poznamy niestety dopiero w sytuacjach awaryjnych.

Bezpieczeństwo hostingu

Niestety, żaden hostingodawca nie może zagwarantować 100% ochrony przed atakami hakerów czy awariami. Dlatego warto sprawdzić, czy nasz dostawca hostingu oferuje regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa, np. kilka razy w tygodniu, abyśmy w razie potrzeby mogli szybko odzyskać utracone lub złośliwie zmodyfikowane dane.

Ważne jest również, aby okres przechowywania tych kopii był długi - powinien przynajmniej wynosić miesiąc. Dlaczego? Ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć drobne, niepożądane zmiany wprowadzone przez osoby o złych intencjach. Dbając o bezpieczeństwo naszej strony, powinniśmy wybierać hostingodawców, którzy oferują nie tylko regularne kopie bezpieczeństwa, ale także monitoring bezpieczeństwa serwerów oraz szyfrowanie danych.

Transfer danych bez limitu

Dziś mało która firma oferuje hosting z limitami transferu. Jest to aspekt, który jeszcze kilka lat temu miał spore znaczenie. Przy dzisiejszych rozwiązaniach sieciowych nie jest to problem aby oferować transfer bez limitu. Jeśli firma każe za to dopłacać to może warto poszukać innego dostawcy.

Pojemność serwera

Pojemność serwera jest ważnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy hostingowej. Na szczęście większość dostawców oferuje wiele różnych pakietów, które możemy dopasować do swoich potrzeb. Jeśli przenosisz już istniejącą stronę, wybierz pakiet o podobnej pojemności jak dotychczasowy.

Natomiast, jeśli dopiero zaczynasz, warto wybrać pakiet o pojemności 2-5 GB, co powinno wystarczyć na potrzeby strony firmowej oraz pierwsze kilkaset maili. W przypadku, gdy twoje potrzeby wzrosną w przyszłości, zawsze możesz rozważyć zmianę na większy pakiet.

Szybkość serwera i bazy danych

Szybkość działania serwera oraz bazy danych ma ogromne znaczenie dla pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki, takie jak Google, oczekują, że po wybraniu adresu Twojej strony serwer szybko przekaże stronę do przeglądarki, która również wyświetli ją błyskawicznie.

Dlatego ważne jest, aby wybrać szybki serwer i dobrze zoptymalizować stronę internetową. Poprawnie skonstruowana strona na szybkim serwerze powinna załadować się na dobrym łączu internetowym w niecałe 2 sekundy!

Oczywiście wiele zależy od samej konstrukcji strony, liczby dużych zdjęć, konfiguracji serwera i innych technikaliów. Jednak możesz nam zaufać, że pomożemy Ci zoptymalizować Twoją stronę i wybrać odpowiedni serwer, aby zapewnić jak najszybsze działanie Twojej witryny.

Jak wybrać firmę hostingową

Jak pokazuje powyższy artykuł, łatwo można dać się nabrać na oferty firm hostingowych z pierwszych pozycji w wynikach wyszukiwania. Zwykle, gdy zakładamy biznes, pierwsze co robimy to szukamy domeny za 1 zł lub nawet za darmo i kupujemy hosting w tej samej firmie, a potem po roku otrzymujemy fakturę na kwotę 10-krotnie czy 15-krotnie wyższą, obiecując sobie, że w kolejnym roku zmienimy firmę hostingową. Niestety, często odwlekamy tę zmianę, a te firmy właśnie dzięki temu zarabiają duże sumy.

Jak więc dokonać właściwego wyboru? Warto poradzić się zaprzyjaźnionej firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych (np. Dioma.pl). Opowiedzmy jej o swoim biznesie, o tym, co chcemy osiągnąć i jakie problemy musimy rozwiązać. Jeśli firma tworząca strony proponuje Nazwa.pl lub Home.pl, to lepiej zerwać taką znajomość i poszukać innej opcji.

My, jako firma, przeprowadziliśmy wiele testów i zdecydowaliśmy się na przejście do firmy SeoHost, przenosząc większość naszych stron oraz klientów z poprzedniej firmy Cyber_Folks, z którą byliśmy związani przez 13 lat. Przekonały nas parametry serwera, dokładne testy szybkości ładowania stron oraz podejście właściciela, Pana Szymona Perskiego, którego fragment maila przytoczę poniżej:

„Nie jest lekko utrzymać jakość i sami zmagamy się z różnymi trudnościami, ale jesteśmy na tyle zwinni i sam tutaj odpisuje, żeby się nie oderwać od rzeczywistości, jaka Panuje w firmie chociażby na wsparciu, robię to celowo, by mieć świadomość problemów i rzeczy które można usprawnić.

I raczej dopóki SEOHOST będzie istniał, bliżej lub dalej będę przy obsłudze klienta."

Wiesz już dlaczego warto wybrać dobry hosting

Na tym hostingu zbuduję dla Ciebie nowoczesną stronę internetową.

Zamów hosting