Jaki hosting wybrać dla małego i średniego biznesu?

Jaki hosting wybrać dla małego i średniego biznesu?

Zmiana hostingu na SeoHost

Niedawno zakończylismy naszą 13-letnią współpracę z Cyber_Folks (wczesniej Hekko) ze względu na niską elastyczność wobec lojalnych klientów i przez serwowanie okrojonych usług. Po dłuższej analizie nowych ofert zarówno dla domen jak i serwerów wybraliśmy firmę SeoHost.pl głownie ze względu na brak limitów i szybkie dyski zmniejszające tak istotny czas ładowania się stron naszych klientów.

Czym jest hosting?

Dla sporej części klientów nieobeznanych w nazewnictwie sama nazwa hosting może być problematyczna.

Zazwyczaj skracamy wyjaśnienia do uproszczonej informacji, że jest to przestrzeń, gdzie trzyma się stronę, bazę danych, pocztę, i że do tego hostingu podpięta jest ich domena. Dla klienta najważniejsze jest, aby działało. Czy działa?

Hosting musi być niezawodny

Z działaniem serwera bywało różnie przez te wszystkie lata. Nie były to jednak na tyle duże przerwy, aby nas zniechęcić. Jedna pamiętna awaria, która trwała godzinami została zażegnana w sposób profesjonalny, bo wszystko zostało należycie przywrócone i nieistniejace już Hekko postarało się nawet o rekompensatę w postaci darmowych przedłużeń kont.

To ważne, ponieważ często po tego typu awariach hostingodawcy albo milczą, albo już się nie podnoszą. Takie przerwy potrafią być kosztowne tak jak miało to miejsce w przypadku 2be.pl gdzie zawiódł czynnik ludzki i spora część danych przepadła.

W SeoHost mamy dostęp do regularnie wykonywanych kopii zapasowych a przy pomocy panelu Dioma CMS możemy dodatkowo wykonać kopię ręcznie.

Najnowsze aktualizacje

Z naszego punktu widzenia te najbardziej istotne to dość szybkie wprowadzenie php 8.0 a później 8.2, co pozwoliło przyspieszyć strony naszych klientów czasem nawet o 50%. Mieliśmy możliwość uruchomienia tej wersji odpowiednio wcześniej i z tego, co widziałem to również przed konkurencją. Twoja strona może więc działać o wiele szybciej niż obecnie.
 
Przejście na szybkie dyski SSD NVME również przyspieszyło statystyki odczytu/zapisu informacji w naszym systemie administracyjnym Dioma CMS jak i samych stron.

HTTP 2.0 + SSL

Również dość szybkie wprowadzenie HTTP 2.0, które nie jest jeszcze w pełni wykorzystywane przez przeglądarki, ale w projektach już można stosować i znacząco wpływa to na szybkość ładowania stron internetowych (tylko w połączeniu z certyfikatem SSL). Taki certyfikat wpływa z kolei na bezpieczeństwo połączenia pomiędzy użytkownikiem a stroną internetową. Jest to bardzo ważne z uwagi na typ przesyłanych informacji jak np. dane kontaktowe, dane finansowe czy medyczne. SeoHost.pl oferuje darmowy certyfikat Let's Encrypt, co pozwala ominąc w wielu przypadkach niepotrzebne płatności (jak u innych hostingodawców) za certyfikat SSL.

Brak limitów

Brak limitów na ilość domen podpiętych pod hosting, ilość baz danych i ilość kont pocztowych to dzisiaj standard, ale ten brak limitów był na tamte czasy kluczowy, ponieważ jako rozwijająca się firma zaoferowaliśmy klientom naszą przestrzeń dyskową i dzięki temu mogliśmy w pełni wykorzystać dostępne zasoby i poszerzyć ofertę. Cyber_folks postanowił wprowadzić limity dla liczby kont pocztowych naszych klientów i to okazało się najsilniejszym bodźcem do zmiany.
 
Dzisiaj klientom wykupujemy osobne konta, żeby możliwość konfiguracji była bardziej dopasowana do ich indywidualnych potrzeb.

Brak limitów nie oznacza jednak, że powinieneś wysyłać setki maili do swoich klientów ze skrzynki na serwerze. Tego typu serwery nie są przystosowane do masowego mailingu. W artykule jak masowo wysyłać maile opisaliśmy odpowiednie narzędzia dla Twojego biznesu.

Optymalizacja szybkości stron internetowych

Kilka lat temu, gdy zaktualizowaliśmy nasz system i zwróciliśmy większą uwagę na optymalizację pod kątem bezpieczeństwa (aplikacje medyczne, finansowe i strony kancelarii prawnych) i szybkość ładowania się strony zostaliśmy mile zaskoczeni ilością opcji konfiguracyjnych serwera, który przecież jest współdzielony.

Wiele firm hostingowych blokuje np. opcję kompresji, żeby zwiększyć ilość przesyłanych danych i szybciej wykorzystać limity. Tutaj po prostu włączamy kompresję i cieszymy się plikami zmniejszonymi w locie nawet do 60%.

Ta konfiguracja jak już wspomniałem też obejmuje bezpieczeństwo. Odcięcie dostępu do konkretnych katalogów, typów plików, ochrona przed różnego rodzaju prostymi atakami znacznie zwiększyła nasze możliwości i zakres naszych usług.

Cena/jakość

Współczynnik cena/jakość jest naszym i naszych klientów zdaniem wystarczająco wysoki, aby polecać firmę kolejnym klientom i znajomym. Bardzo łatwo można oczywiście zmieniać pakiety przeskakując na wyższą lub na niższą opcję. To dość ważne w przypadku zmieniających się warunkach w firmach. Doceniamy również brak marketingowych technik typu pierwszy rok za 50 zł a nastepny za 400... To stare techniki, które w obecnych czasach nie powinny mieć miejsca. Z góry określona cena i warunki finansowe były jednym z ważniejszych czynników wyboru SeoHost.

Artykuł zadowolonego klienta

Chciałem zebrać dla moich klientów zbiór argumentów, które kierowały decyzjami przy wyborze hostingu. Od 2009 roku miałem oczywiście okazję przyjrzeć się działaniu wielu serwerów. Żaden był zaciągany siłą do Hekko, czy do Cyber Folks i teraz do SeoHost. Sporo klientów to firmy posiadające już strony u innych dostawców. Mamy wśród klientów zadowolonych użytkowników home.pl, wspomnianego Vipserv, iql.pl i byłych, niezadowolonych klientów 2be i nazwa.pl. Trzymam się jednak tego, co dobre, sprawdzone, bezpieczne i na czasie i te usługi Wam polecam
 

Wiesz już dlaczego warto wybrać dobry hosting

Na tym hostingu zbuduję dla Ciebie nowoczesną stronę internetową.

Zamów hosting