(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-20748816-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); Jak masowo wysyłać maile?
Jak masowo wysyłać maile?

Jak masowo wysyłać maile?

Ostatnio bardzo dużo czytam o algorytmach i automatyzacji procesów biznesowych. Głównie z myślą o projektach moich klientów, ale i o swojej działalności. Czas to pieniądz, więc jeśli możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt minut każdego dnia automatyzując pewne zadania to dzięki temu możemy skupić się na rzeczach naprawdę ważnych dla naszego biznesu. Jednym z takich pożeraczy czasu są maile, powiadomienia i regularne wiadomości do użytkowników naszego systemu, aplikacji, strony internetowej czy jakiegokolwiek innego serwisu znajdującego się w sieci.

Problem masowej wysyłki e-maili

Pewnego dnia trafił nam się problem porzuconego przez inną firmę klienta. Na pierwszy rzut oka błahy problem wysyłki maili. Każdy bloger przecież to robi w formie newslettera. Klient ten kopiował całą listę ponad 600 maili i wklejał w pole ukrytej kopii programu pocztowego podczas wysyłania powiadomień. DWA razy dziennie! Lista i częstotliwość maili szybko jednak przerosła możliwości taniego operatora poczty e-mail. W swojej karierze spotkałem tylko kilka takich przypadków, głównie spowodowanych brakiem narzędzi i odpowiednich rozwiązań. Przecież po to mamy programistów i całą dziedzinę informatyki, żeby właśnie TAKIE problemy rozwiązywać. Z dwóch godzin poświęconych dziennie na mailing zeszliśmy do JEDNEGO kliknięcia a później do całkowitej automatyzacji przy konkretnych zdarzeniach. Nie polecam sprawdzać wysyłki 600 maili przez swoją skrzynkę, ale z tego, co ustaliliśmy trwało to około 5-10 min. Serwer sobie „mielił” i po pewnym czasie wyrzucał informację o tym, że maile zostały wysłane lub o tym, że minął czas oczekiwania na skrypt. Rzecz totalnie niezrozumiała dla laika. Jaki skrypt jakie oczekiwanie?

Jak poprawnie wysłać tysiące maili za jednym zamachem?

Wiele firm od lat stosuje różne rozwiązania. Od droższych hostingów po usługi mailingu firm zewnętrznych. Z racji ograniczenia kosztów i maksymalnego ułatwienia całego procesu zdecydowałem się na zastosowanie GetResponse lub MailerLite. GetResponse to nie najtańsza usługa tego typu, ale do tej pory najsolidniejsza i oferująca możliwość połączenia naszego systemu z ich wysyłką. Wiem, że niektórzy eksportują całą listę zapisanych kontaktów i importują ją do podobnych narzędzi. Nie tędy droga! Jest to kolejna strata czasu. Po napisaniu dedykowanego połączenia pomiędzy serwisem klienta a GetResponse wszystko zaczęło dziać się automatycznie. Ileż to problemów z głowy prawda? Użytkownik, rejestrując się, uruchamia odpowiedni proces, który dodaje jego adres e-mail i imię do przygotowanej wcześniej listy na GetResponse. Z panelu do wysyłki e-mail, klient może więc spokojnie wysyłać powiadomienia czy newsletter do wszystkich zarejestrowanych użytkowników swojej aplikacji. Ręcznie lub automatycznie w zależności od potrzeb.

Nie poprzestaliśmy jednak na newsletterze. Szybko zebraliśmy wszystkie sytuacje, w których klient komunikuje się masowo z użytkownikami. Było to np. automatyczne powiadomienie o zmianie regulaminu albo informacja o udostępnieniu nowej funkcjonalności serwisu. Można to zrobić z poziomu kodu strony, wysyłając maile małymi grupami co np. 5 min, tylko po co? Skoro mamy dedykowany serwis do wysyłki e-mail? Czego nie zrobiliśmy przy użyciu mailingu masowego? Otóż wszystkie powiadomienia związane z indywidualnymi przypadkami danego użytkownikach np. powiadomienie o płatności albo cała funkcjonalność związana z resetowaniem hasła, albo usunięciem konta.

Czy GetResponse jest dla Ciebie?

Na pewno nie jest dla każdego. Sporo serwisów oferuje np. darmową pulę wysyłanych e-maili miesięcznie jak np. wspomniany już MailerLite. Jeśli masz małego bloga i dość krótką listę czytelników to nie ma sensu przepłacać. W przypadku baz powyżej 1000 kontaktów zalecam GetResponse. Jeśli masz skomplikowany model, który mógłby skorzystać z automatyzacji tak jak opisany powyżej przypadek to tym bardziej! Integracja z Twoją stroną (GetResponse API) nie powinna zająć dużo czasu wykwalifikowanemu programiście a zaoszczędzany czas przeznaczysz na rozwój.

Wypróbuj za darmo

Get Response MailerLite

Mateusz Petkiewicz

Autor

Mateusz Petkiewicz - Programista i grafik w jednej osobie. Od 2011 pomaga swoim klientom w budowie stron i aplikacji biznesowych. Założyciel Dioma.pl
var _smartsupp = _smartsupp || {}; _smartsupp.key = '07448f87d2d3a58cb8353134d4a6340d99317286'; window.smartsupp||(function(d) { var s,c,o=smartsupp=function(){ o._.push(arguments)};o._=[]; s=d.getElementsByTagName('script')[0];c=d.createElement('script'); c.type='text/javascript';c.charset='utf-8';c.async=true; c.src='https://www.smartsuppchat.com/loader.js?';s.parentNode.insertBefore(c,s); })(document);