Ile kosztuje strona internetowa

Ile kosztuje strona internetowa

Koszt utworzenia strony internetowej jest zmienny i zależy od wielu aspektów. Ważne jest również, kto będzie odpowiedzialny za stworzenie Twojej witryny - czy zrobisz to z mała firmą, czy zdecydujesz się powierzyć to zadanie agencji jeśli posiadasz większy budżet.

Mój poradnik zawiera przegląd potencjalnych kosztów, które możesz napotkać podczas tego procesu.

Cel stworzenia strony internetowej

Zacznijmy od zdefiniowania celu, jaki ma spełniać Twoja strona internetowa. Czy ma ona służyć do prezentowania Twoich usług lub produktów, czy raczej jej głównym zadaniem jest reprezentowanie Twojej firmy i dostarczanie informacji kontaktowych?

W zależności od przeznaczenia, struktura strony powinna być dostosowana: różnić się będzie w przypadku witryny skupiającej się na ofercie lub takiej, której głównym celem jest prezentacja firmy i jej danych kontaktowych.

Każdy z tych scenariuszy wymaga innego podejścia projektowego.

Jakie są stałe, roczne koszta utrzymania strony internetowej?

Podstawowe koszty, które będziesz musiał pokryć każdego roku, to opłata za domenę i serwer.

Domena to nic innego jak nazwa Twojej witryny – dla przykładu, w przypadku tego bloga jest to dioma.pl. Koszt domeny waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od wybranego dostawcy i końcówki domeny (.pl .com .eu itd.). Przed zakupem domeny warto zasięgnąć mojej porady, gdzie możesz ją nabyć najtaniej. Często promocje oferujące domenę za 0 zł mogą okazać się droższą opcją w dłuższej perspektywie.

Serwer natomiast to dedykowany obszar lub nawet odrębny komputer, który został odpowiednio skonfigurowany i połączony z internetem, a na którym przechowywane są pliki Twojej strony. Koszt serwera, wystarczającego dla niedużej strony plus konta e-mail, również oscyluje w przedziale 100 do kilkuset złotych rocznie.

Koszt projektu strony internetowej

Skoro znamy już stałe roczne koszta to skupmy się teraz na koszcie samego projektu i wdrożenia strony internetowej.

W Dioma zawsze zaczynamy od określenia potrzeb i tego co właściwie strona mogłaby za nas robić.

Czasy gdy strona była jedynie prezentacją adresu, maila i numeru telefonu dawno minęły. Dziś od stron możemy oczekiwać pełnej automatyzacji procesu sprzedaży, pozyskiwania klientów czy wykonywania usług jak np. Wysyłka newslettera, płatnego dostępu do webinaru, czy udostępniania nagranego wcześniej kursu wideo.

Po określeniu celu strony przygotowujemy ofertę z kilkoma pakietami do wyboru. Każdy pakiet różni się funkcjami, czasem wykonania i oczywiście ceną. Dzięki temu można np. zacząć od wersji uproszczonej strony i zlecać wykonanie kolejnych modułów strony wraz z rozwojem biznesu.

Jakie czynniki najbardziej wpływają na koszt wykonania strony?

Jakie elementy mają największy wpływ na koszt stworzenia strony internetowej? Poniżej wymieniamy kluczowe funkcjonalności, które mogą podwyższyć koszt tworzenia witryny.

Ważne jest, abyś zastanowił się, czy te konkretne funkcje są aktualnie niezbędne dla rozwoju Twojego przedsiębiorstwa. Przykładem może być implementacja strony wielojęzycznej, a później brak możliwości efektywnego tłumaczenia lub aktualizowania treści w różnych językach.

Wiele języków

Strony wielojęzykowe wymagają specjalnego podejścia. Nie ogranicza się to tylko do tłumaczenia treści. Należy również uwzględnić obsługę różnych walut, kultury i przepisów prawnych obowiązujących w innych krajach.

Dodatkowo, jak wcześniej wspomniałem, zastanów się, czy faktycznie będziesz miał czas i zasoby, aby regularnie tłumaczyć i aktualizować treści w wielu językach.

Kalkulatory i generatory

Firmy budowlane, ubezpieczeniowe czy nieruchomościowe często korzystają z kalkulatorów lub generatorów kalkulacji dla klientów. Tworzenie kalkulatora może wymagać integracji z zewnętrznymi bazami danych (np. kredytów) lub implementacji metod obliczeniowych i instrukcji dostarczonych przez klienta. Strona może również generować dokumenty w PDF na podstawie danych zebranych od potencjalnego klienta.

Integracje z zewnętrznymi usługami

Prostym przykładem jest integracja strony z usługą newslettera. Użytkownik zapisujący się na newsletter przez stronę, ma swój e-mail dodawany do bazy kontaktów w narzędziu zewnętrznym (np. MailerLite). Istnieją jednak bardziej złożone integracje, takie jak generowanie listów przewozowych, systemy płatności z automatycznymi fakturami, przydzielanie zadań lub inne automatyzacje procesów biznesowych. Dodatkowo, zewnętrzne usługi mogą wymagać abonamentu miesięcznego, co wpływa na stały koszt utrzymania strony.

Płatności online na stronie internetowej

Integracja płatności online z witryną internetową nie jest nadmiernie skomplikowana, jednakże zarządzanie walutami, generowanie faktur, monitorowanie statusów zamówień, obsługa dostaw i inne elementy tworzą złożony ekosystem e-commerce. Wymaga to od firmy projektującej stronę przyjęcia szerszej odpowiedzialności za zaprojektowany system. Dostawcy usług płatności elektronicznych zwykle naliczają prowizję w wysokości od 1 do 3 procent od każdej transakcji.

Blog czyli strefa wiedzy

Blog to w pewnym sensie 'strona wewnątrz strony'. Dla niektórych rodzajów działalności sam blog może być wystarczający, podczas gdy inne firmy wykorzystują go jako dodatek zwiększający ruch na ich stronie głównej i konwertujący czytelników w klientów. Moja firma pozyskała już wielu klientów właśnie dzięki merytorycznym artykułom.

Możliwe, że po przeczytaniu tego artykułu dołączysz do grona zadowolonych klientów Dioma.pl :)

Wyszukiwarka i filtrowanie

Zależnie od tego, co ma być przeszukiwane i jak rozbudowane są opcje filtrowania, wyszukiwarka może wymagać skomplikowanych algorytmów, dużo pracy i testów. Przyjrzyj się zaletom posiadania wyszukiwarki na swojej stronie internetowej.

Obsługa prawna

W przypadku aplikacji i sklepów internetowych niezbędne będzie opracowanie regulaminu. Jeśli strona przetwarza dane użytkowników (np. z formularzy) lub wykorzystuje pliki cookies, wymagana jest również polityka prywatności, by zapewnić zgodność witryny z przepisami RODO.

Copywriting tekstów ofertowych i bloga

Dobrze zaprojektowana strona internetowa potrzebuje również przekonujących treści. Początkowo możesz użyć tekstów własnych, napisanych ze wsparciem sztucznej inteligencji lub pracowników, ale docelowo warto zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalnych copywriterów, by wzmocnić efektywność sprzedaży lub realizację innych celów biznesowych.

Zdjęcia, grafiki i filmy na stronie

Tak jak dobre teksty, tak samo ważne są atrakcyjne zdjęcia i filmy. Coraz rzadziej sprawdzają się zdjęcia stockowe z popularnych banków. Twoi klienci bardziej docenią autentyczne zdjęcia, unikając sztucznych pozorów. Skup się na zdjęciach zespołu w jednolitym stylu, wykonanych podczas jednej sesji. Coraz częściej pojawiają się też filmy przedstawiające misję firmy lub wyjaśniające działanie produktu czy usługi.

Jak rozliczam projekty stron

Od lat stosuję sprawdzony model rozliczeń. Po podpisaniu umowy, sprecyzowaniu specyfikacji i stworzeniu projektu graficznego, realizujemy pierwszą transzę płatności za stronę. Drugą transzę płatności realizujemy po zakończeniu projektu. W przypadku większych projektów, płatność dzielimy na więcej etapów.


Wyślij zapytanie, aby uzyskać indywidualną wycenę Twojej nowej strony internetowej!

Zapytaj o ofertę